Musica Vitae på Scensommar

Jazz invit(a)es – När Magnus Lindgren och Musica Vitae bjuder in till jazzmagi

Musica Vitae har tillsammans med jazzmusikern Magnus Lindgren tagit fram ett program med fokus på jazz i möte med svensk vistradition.
Lindgren är något av ett fenomen i jazzvärlden. 2003 var han för första gången ansvarig för den musikaliska underhållningen på Nobelprismiddagen.
20 år senare (2023) var han det igen när Stadshuset hade 100-årsjubileum.

Nu bjuds det på något helt nytt när stråkarna flätar samman klassiskt som Vivaldi med folktraditioner som Visa från Utanmyra.


Foto: Till Brönner

Magnus Lindgren, prisbelönt flöjtist, saxofonist och klarinettist samt produktiv arrangör, kompositör och dirigent som samarbetar med storband, symfoniorkestrar och mindre ensembler, har kallats såväl ”Europas bästa jazzflöjtist” som ”Sveriges svar på Quincy Jones”. Musiklegendaren är tillsammans med Miles Davis en av hans viktigaste tidiga inspiratörer. Magnus Lindgren har samarbetat med världsartister som Herbie Hancock, Gregory Porter, Bobby McFerrin och Barbara Hendricks. Han spelade i flera år i Nils Landgren Funk Unit. På senare år har Magnus Lindgren samarbetat med den amerikanske pianisten John Beasley, på albumen ”Bird Lives” (2021) och ”Butterfly Effect” (2024) – och i en konsert på jazzfestivalens Ystad Winter Piano Fest 2022.

Scensommar är Växjö kommuns stora sommarsatsning och betyder åtta veckor med musik, dans, teater, nycirkus och stand-up. Alltid under bar himmel och med fri entré! Scensommar genomförs i samarbete med Region Kronoberg och länets övriga kommuner. Vilket innebär att det även arrangeras föreställningar i: Alvesta kommun, Lessebo kommun, Ljungby kommun, Markaryds kommun, Tingsryds kommun, Uppvidinge kommun och Älmhults kommun. Scensommar 2025 kör igång onsdagen den 25 juni och går i mål onsdagen den 13 augusti.

Gillar du också kultur och musik?

Få konserttips och senaste nytt direkt till din inkorg.
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev här.